Červen ve školce
Poslední měsíc ve školním roce byl bohatý na školkové akce. Jako první nás čekaly fotbalové aktivity. Během dopoledne jsme si užili fotbalový trénink na školní zahradě s panem Bukáčkem.
S koncem školního roku je spojená slavnost „Pasování předškoláků“. Děti si připravily krátké pásmo pro rodiče a prarodiče. Následně byly děti pasovány panem ředitelem na opravdové školáky a pan starosta s paní zástupkyní dětem předali šerpy s nápisem "Školák 2024".
V pátek 14. červena jsme vyrazili na výlet do Vyškova. Vláček nás zavezl do DinoParku, kde jsme viděli spoustu dinosarů. Potom jsme se zase vláčkem vrátili do zoologické zahrady a tam jsme si zvířátka mohli nejen prohlédnout, ale odvážlivci je mohli i nakrmit.
Další týden ve středu jsme vyrazili do Slavkova. Tentokrát jsme se vydali linkovým autobusem na nádraží ve Slavkově a odtud jsme se přesunuli na středisko Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Pan záchranář nám všechno hezky ukázal, vysvětlil a mohli jsme si vyzkoušet měření tlaku nebo EKG. Nakonec jsme si prohlédli i sanitku. Hned vedle záchranářů mají středisko hasiči. Pan hasič nám předvedl, co všechno musí mít hasič při zásahu u sebe a jaké je vybavení hasičského auta. Dětem se záchranné složky velice líbily, zvláště když sanitka i hasiči houkali 😊.
V pátek 21. červena se naši předškoláci jako už několikátý rok vydali na Den otevřených dveří do Rostěnic. Pan starosta s panem školníkem nás dovezli na místo, kde na nás už čekaly vědomostní soutěže a hry, moderní zemědělská technika a drobné zvířectvo jako ovce a kozy.
Poslední týden před prázdninami nebylo pondělí jako běžné pondělí. Během pozdního odpoledne jsme se sešli ve školce, děti se rozloučily s rodiči a čekala nás cesta za pokladem. Po školní zahradě byla připravena stezka, kterou děti pomocí mapy zvládly bravurně projít. Zazpívali jsme si za doprovodu kytary známé písníčky a našli jsme truhlu s pokladem. Poté jsme se přesunuli do školky, kde jsme si připravili lehátka, abychom mohli společně přespat ve školce. Všechny děti, které se zúčastnily noc bez rodičů zvládly, a tak si zasloužily „certifikát“ a sladkou odměnu.
11
Květen ve školce
V květnu mají svátek všechny maminky, proto jsme s dětmi vyráběli krásná keramická srdíčka, která maminkám udělala jistě velkou radost.
Ve středu 29. května jsme vyrazili do brněnského divadla Bolka Polívky. Čekalo nás pohádkové představení O perníkové chaloupce.
V pátek 31. května jsme si s dětmi vyšli do Křenovic a navštívily jsme výstavu „Ježdění za plotem“ pana Karla Novosada. Dětem se železnice moc líbila, zvláště když si mohly vyzkoušet řízení vláčků pomocí spínačů. Na Den samozřejmě nemohla chybět zmrzlina, která nás čekala po návratu do školky.
Řezbář ve školce
„Paní učitelko, a to je ten řezník?“ Kdepak řezník, děti. Řezbář a ne jen tak ledajaký! Pan Radek Svoboda byl osloven, zda pro naši školku zhotoví sochu ze dřeva, a on velkoryse souhlasil. A tak děti měly možnost celé dopoledne sledovat profesionálního řezbáře při jeho nevšední práci a na vlastní kůži tak prožít, jak se taková dřevěná socha vytváří. Že jde o umělecké dílo, nebylo pochyb ani u těch nejmenších zvídavců. Pan Svoboda darem vyřezal Mateřské škole Hrušky krásné sousoší se sovičkami a my mu za to ještě jednou vřele děkujeme.
Den rodin
Na středu 15. 5. připadá Den rodin. Pro rodiče a příbuzné jsme s dětmi nacvičili dramatizaci pohádky O koblížkovi. Naši malým hercům se představení podařilo a od publika si zaslouženě vyslechli velký potlesk. Po představení následovala ukázka didaktických her, které máme ve školce a stále obnovujeme. Děti tak rodičům ukázaly, že během dne ve školce si hrají, ale díky didaktickým hrám zároveň rozvíjí zrakové a sluchové vnímání, předmatematické představy, jemnou i hrubou motoriku atd. Rodiče se také blíže seznámili s tzv. digitalizací, kdy jim děti ukázaly práci s tabletem – skenování a přehrávání QR kódů, aplikaci Myšák pro všestranný rozvoj dětí, nebo třeba relaxační kreslení. Dále k digitalizaci patří 3Panel, kde děti na velké obrazovce vybírají podle zadání, počítají, poznávají barvy, nebo můžou hrát třeba pexeso. Velké oblibě se těší lupy a digitální mikroskop, pomocí kterých děti poznávají okolní svět.
Didaktických her je ve školce spousta a děti je během roku můžou všechny využívat. Při této odpolední akci se rodiče mohli seznámit alespoň s částí her a děti mohly předvést, jak to ve školce všechno zvládají.
Poděkování patří provozním zaměstnankyním školky, které pro všechny připravily malé občerstvení ve formě pomazánek a kávy. A když byla pohádka O koblížkovi, samozřejmě smažené voňavé koblížky nemohly chybět.
3
Sázení stromů
V pátek 3. 5. 2024 jsme i přes nepříznivé počasí vyrazili k pivovarskému rybníku, kde už na nás čekali pan starosta s paní místostarostkou a pracovníky obecního úřadu. Pomohli jsme jim zasadit stromy a jako odměna nás čekala hledací hra. Každý si našel svoji sladkou odměnu, a i když jsme museli mít oblečené pláštěnky a sluníčko nám nepřálo, dětem se akce líbila.
Duben ve školce
V dubnu jsme se vypravili do Křenovic, kde jsme společně s křenovickou školkou zhlédli představení „Ekologická pohádka“. Naši školku navštívilo divadlo Dřeváček a my jsme si mohli dřevěné loutky půjčit a vyzkoušet si, jak se taková loutka ovládá.
Papriky i rajčata máme dávno zaseté a ze semínek nám už rostou rostlinky, tak nastal čas, abychom i do venkovního záhonu zaseli hrášek. Teď už jen doufat, že nám ho bažanti, kteří se nám po zahradě prochází, nevyzobou a my si na hrášku pochutnáme.
Proběhl zápis do základních škol a ještě předtím jsme si ve školce na takovou velkou školu zahráli. Vyzkoušeli jsme si roli žáků i učitelů. Aby děti poznaly, jak to v opravdové velké škole vypadá, tak předškoláci vyrazili do Základní školy v Hruškách, kde jim pan ředitel Mácka spolu s dětmi z první třídy ukázal, jaké to ve škole je a že číst, psát a počítat budou i oni sami brzy umět. Předškoláci se do školy těší a po zápise nám radostně sdělovali svoje zážitky.
Konec dubna patří tradici pálení čarodějnic. Jako každý rok i letos proběhla v obci akce, na kterou jsme ve školce připravovali výzdobu. Děti pomáhaly, avšak neviděly úplně všechny dekorace, aby přece jen strašidelný hrad byl alespoň trošku strašidelný. Ani ve školce nepřišly zkrátka. Na konci čarodějného týdne proběhl rej čarodějů a čarodějnic, kdy děti v krásných kostýmech plnily úkoly, tančily a také vařily čarodějnické lektvary.
1
Březen ve školce
Březen – měsíc knihy, to je celostátní akce, a i my ve školce jsme se do ní s chutí zapojili. Povídali jsme si o knihách a pohádkách, navštívili jsme místní knihovnu, kde nám paní knihovnice vše ukázala a vysvětlila. Celý měsíc nám také chodili do školky číst pohádky a příběhy nejen rodiče, ale i prarodiče, tety, strejdové a další příbuzní 😊. Všem ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.
V naší školce se uskutečnil praktický workshop Čteme s nečtenáři v mateřské škole. Byla to ukázková lekce práce s knihou, lekce rozvoje kritického myšlení prostřednictvím čtení s dětmi a následnou besedou o vhodných dětských knihách. Workshop vedla paní knihovnice Mgr. Marika Zadembská a zúčastnily se ho i paní učitelky z okolních školek. Všem se nám lekce líbila a děti díky knize Krtkův černobílý svět zjistily, jak to s tím krtkem ve skutečnosti je.
Začalo nám jaro a my jsme ve školce vyrobili Morenu, kterou jsme za doprovodu písně „Vrby se nám zelenají, na dvě strany rozkvétají, radujme se, veselme se“ hodili do Litavy. K jarním svátkům neodmyslitelně patří Velikonoce. S dětmi jsme trénovali velikonoční koledování, nabarvili jsme velikonoční vajíčka a nechyběl ani beránek, na kterém si děti pochutnaly.
Týden před Velikonoce jsme pojali jako barevný týden a každý den měl tak jinou barvu. V pondělí jsme byli všichni v modré barvě, v úterý ve žluté, středě patřila černá a zelenému čtvrtku jak jinak než zelená.
4
Pozvánka na školkovou akci
Únor ve školce
V únoru jsme se ve školce seznámili s tradicí masopustu. Povídali jsme si o tom, co vlastně masopust znamená, ukázali jsme si tradiční masopustní masky a děti se těšily, až se zapojí do obecní akce „Masopustní průvod“.
Ve školce jsme uspořádali karneval a celý týden tak děti mohly chodit ve svých vlastních kostýmech. Děti se tak proměnily v policisty, piráty, princezny nebo třeba zvířátka. Ke karnevalovému veselí patří samozřejmě různé tanečky a soutěže. Do všeho se děti s chutí zapojily a užily si spoustu legrace.
Koncem února nám přálo hezké počasí, a tak jsme mohli vyrazit na první větší vycházku k novému rybníku a dál po cestě, kde jsme si prohlédli krmelec, a dokonce jsme zahlédli i veverku hopsající po stromě.
Proběhly první fotbalové aktivity s panem Bukáčkem. Starší děti si vyzkoušely fotbalový trénink a pořádně rozhýbaly svoje těla. Mladší děti nepřijdou zkrátka, další „lekce“ bude věnována právě jim.
Navštívilo nás Divadélko Rolničky, kde jsme shlédli poutavou pohádku „Jak krteček zachránil les“.
1
Leden ve školce
V lednu se po Vánocích děti sešly ve školce v radostné náladě, plni kouzelných zážitků z vánočních prázdnin. V prvních týdnech mohly do školky přinést ukázat hračky, které jim nadělil pod stromeček Ježíšek. Brzy jsme přivítali Tři krále. Tříkrálové sbírky se zúčastnily i děti ze školky. Kostýmy jim ušila paní školnice Iva Kadlecová.
Ve druhé polovině ledna ve školce proběhl workshop podporující polytechnické vzdělávání dětí pod vedením pana lektora Patrika Hrozka. Workshop byl zaměřen na práci se dřevem a pracovním nářadím. Děti zatloukaly do dřevěného polotovaru hřebíčky a vyrobily si ježka.
S dětmi si povídáme hlavně o lidském těle a o zdraví. V rámci digitalizace k výchovně vzdělávací činnosti využíváme 3Panel a tablety s didaktickými hrami
Vánoční besídka
Ve středu, pár dní před Vánoci, proběhla ve školce Vánoční besídka. Děti si pro rodiče a prarodiče připravily krásné vánoční pásmo „Betlém“. Diváci mohli zhlédnout známý příběh v podání našich šikovných dětí, které se díky kostýmům proměnily v Josefa a Marii, andílky, pastýře nebo třeba ve hvězdu betlémskou. Po zaslouženém potlesku bylo pro všechny připravené občerstvení od provozních zaměstnanců školky. I rodiče přinesli na ochutnávku domácí vánoční cukroví, za což jim moc děkujeme. Jako doprovodný program mohli všichni zúčastnění zhlédnout fotky ze školkových akcí od začátku tohoto školního roku. V obou třídách pokračovaly dílničky, kde si děti mohly za pomocí rodičů nazdobit upečené perníčky, nebo vyrobit lucerničku. Věříme, že se vánoční besídka líbila a navodila všem tu správnou vánoční atmosféru.
Prosinec ve školce
S příchodem prosince nadchází i veliké očekávání, co nám ten Ježíšek asi letos přinese. Děti ve školce se pečlivě připravovaly na vánoční besídku pro rodiče, ale stihly i napéct perníky, linecké cukroví a s pomocí paní učitelek je dokonce slepit marmeládou a přichystat jako občerstvení na besídku. Užili jsme si i nadílku sněhu, postavili jsme sněhuláky, vyzkoušeli boby a lopaty při sjíždění z našich kopečků na zahradě školky. Besídka proběhla a už nic nechybělo tomu, aby nám Ježíšek přinesl pod stromeček nějaký ten dárek. A opravdu se tomu tak stalo. Ve čtvrtek jsme přišli z vycházky do školky a pod stromečkem nás čekalo překvapení. Všechny dárky jsme si prohlédli a vyzkoušeli, jak se hrají Veselé pecky, jak jezdí auta, nebo jestli nám dobře žehlí žehlička na prádlo. Teď už jen zbývá čekat, jestli ten Ježíšek přijde i k nám domů.
3
Mikulášská nadílka v mateřské škole
V úterý 5. 12. navštívil děti ve školce svatý Mikuláš s čertem a andělem. Děti odrecitovaly básničky a za ně si vysloužily Mikulášskou nadílku. Jelikož máme všechny děti ve školce hodné a nejsou to žádní nezbedové a uličníci, nemusely se paní učitelky obávat, že by si někoho z nich s sebou čert odnesl. Všechny děti byly statečné a měly z nadílky velkou radost. Děkujeme rodičům, kteří do Mikulášské nadílky dětem štědře přispěli. Vřelé díky patří také Mikulášovi, andělovi a čertovi. Děkujeme, že jste za námi do školky zavítali.
Svatý Martin přijíždí na bílém koni
Jako každý rok i letos si tradičně děti z MŠ připravily vystoupení u rybárny k příležitosti svátku svatého Martina. Naši dětští herci odrecitovali básničky, s doprovodem hudebních nástrojů zazpívali písničky a zahráli příběh o svatém Martinovi. Po vystoupení na děti čekalo překvapení - příjezd svatého Martina, který tentokrát skutečně přijel na bílém koni. Ve školní kuchyni byla pro diváky připravená pečená kachna se zelím a knedlíkem, na které si, věříme, pochutnali.
Listopad ve školce
Na začátek měsíce připadá svátek Dušičky. S dětmi jsme si tenhle svátek vysvětlili a navštívili jsme hřbitov v Křenovicích.
V listopadu proběhlo také vystoupení o svatém Martinovi.
Naše školková zahrada nám dává možnost nasbírat si nejen listy různých barev, ale i tvarů. Napadalo nám tolik listí, že jsme v rámci pobytu venku vzali do rukou hrábě, kolečka, lopaty a pustili jsme se do „podzimního úklidu“.
Tvoření podzimníčků
Dne 25. 10. proběhly v MŠ podzimní dílničky „Tvoření podzimníčků“. Děti své rodiče uvítaly interpretací klasické pohádky „Boudo, budko“, kterou pečlivě nacvičovaly. Po povedeném představení následovaly dílničky, kde si každý mohl vytvořit podzimní dekoraci dle své fantazie a kreativity. Ze školky si tak šikovné děti odnesly domů podzimní strašáky, věnce z přírodnin, dýňové lucerničky, vyřezávané dýně a jiné dekorace. Pro naše hosty bylo přichystané občerstvení, káva, dýňová polévka, bábovka, buchta, jednohubky se špenátovou pomazánkou a veliký úspěch nejen u dětí měly pečené brambory v ohni.
Logohrátky se Slávkem Bourou
Dne 19. 10. se v mateřské škole Hrušky uskutečnil zážitkový, logopedický program pro děti. Přijel nás navštívit pan Slávek Boura se svými Logohrátkami. Ihned si děti svým přístupem získal a po celou hodinu interaktivního programu se jim úžasně věnoval. Zábavnou formou s nimi procvičoval logopedii, motoriku a nastavení mluvidel, správnou výslovnost hlásek a dokonce i kouzlil. Navozoval hlásky s jednotlivými dětmi a hle, kouzlo zapůsobilo a děti ty dosud neposlušné hlásky skutečně vyslovily. Slyšeli jsme dobře? Vážně už na kočičku nebudeme volat šiši, ale čiči? Jistě, aby kouzlo nevyprchalo, je nutný každodenní trénink, ale s trpělivostí se dá všechno zvládnout. Děti byly z Logohrátek nadšené a všechny se aktivně po celou dobu zapojovaly. Máme z toho velikou radost a těšíme se na další Logohrátky.
Říjen ve školce
S příchodem podzimu se děti v MŠ seznamují s podzimními plody – ovoce, zelenina, ostatní plody. Díky slunečným dnům jsme se mohli pěšky vypravit do Křenovic na Podzimní výstavu. Zahrádkáři, manželé Poláškovi z Křenovic, kteří na této výstavě prezentovali své výpěstky, nám udělali velikou radost. Přijeli k nám do školky s ukázkou neobvyklých plodů, které děti mohly ochutnat. Tímto jim velmi děkujeme a těšíme se na další milou návštěvu.
I když se nám blíží podzim, děti stále mohou skotačit na školní zahradě. Chodíme sbírat ořechy, kaštany, žaludy a různé přírodniny, které můžeme využít na připravované dílničky s rodiči. Tímto Vás zveme na Tvoření Podzimníčků, které se koná 25. 10. 2023 v mateřské škole Hrušky.
BESEDA "DIAGNOSTIKA PŘEDŠKOLÁKA"
Ve čtvrtek 7. 9. proběhla v mateřské škole Hrušky další vzdělávací beseda na téma „Diagnostika předškoláka“. Vedla ji opět speciální pedagožka a psycholožka, paní Mgr. Lenka Bínová, působící v Pedagogicko-psychologické poradně Brno, která s naší školkou úzce spolupracuje. Besedy se zúčastnili jak rodiče dětí MŠ Hrušky, tak i zájemci z řad veřejnosti a pedagogů z jiných MŠ a ZŠ. Tak jako předchozí semináře s Mgr. Bínovou z loňského školního roku, i tento byl velmi obohacující.
Za mateřskou školu všem zúčastněným děkujeme.
Září ve školce
Zaměstnanci mateřské školy se týden před zahájením školního roku pilně připravovali. Nachystali prostory školky, třídy Soviček a Žirafek, školní zahradu a těšili se na příchod dětí. Třídy jsou i v letošním roce věkově smíšené od tří do šesti let. Byla naplněna celková kapacita čtyřiceti dětí. Mladší děti budou v průběhu školního roku nastupovat až při dosažení věku tří let. I když se první dny neobešly bez slziček, s laskavým přijetím paní učitelek děti odloučení od rodičů hravě zvládly.